dla seniorów z Mokotowa

Jak stać się aktywnym seniorem?

Mówiąc wprost, im bardziej aktywnie seniorzy spędzają czas, tym dłużej mogą cieszyć się zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i umysłowym. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby w podeszłym wieku, które prowadzą aktywny tryb życia, są w mniejszym stopniu narażone na wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe, takie jak demencja czy choroba Alzheimera – czyli schorzenia, które w znaczący sposób przyczyniają się do wykluczenia nie tylko z życia zawodowego, ale również społecznego, a w skrajnych przypadkach w pewnym stopniu także rodzinnego.

Niestety, w Polsce nadal wiek emerytalny często jest postrzegany za okres stagnacji. Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku starszych osób siedzących przed telewizorem czy – w najlepszym wypadku – przesiadujących całe popołudnia w ogrodzie. Tymczasem regularna aktywność fizyczna po 60. roku życia oraz ćwiczenia i zabawy dla seniorów sprawiają, że dłużej można cieszyć się dobrą kondycją fizyczną, manualną i psychiczną.

Jak możesz sobie pomóc i tym samym poczuć się lepiej?

Zapraszamy seniorów zamieszkujących w dzielnicy Mokotów do udziału w grupie psychologiczno-rozwojowej. Czujesz, że nie radzisz sobie z problemami i stresem? 

  • Potrzebujesz pomocy i wsparcia?
  • Zie masz z kim porozmawiać?

  • Nie masz z kim porozmawiać?

Dołącz do nas i pozwól sobie pomóc. Przed przystąpieniem do grupy, zapraszamy na konsultację kwalifikującą z prowadzącym grupę. (Grupa jest nieodpłatna i działa w ramach Konkursu „Działania na rzecz Seniorów w Dzielnicy Mokotów”)

Zajęcia gimnastyczne z elementami relaksu

Fizyczne ćwiczenia dla seniorów.

Aktywność fizyczna jest szczególnie istotna dla seniorów przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Regularny ruch zwiększa naturalną odporność organizmu, pomaga zapobiec nadwadze i otyłości, a co za tym idzie, chorobom układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy oraz zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych. Nie można też zapominać o tym, jak pozytywnie na samopoczucie wpływają fizyczne ćwiczenia dla seniorów. Przykłady takich aktywności wymieniamy poniżej.

Zapraszamy seniorów zamieszkujących w dzielnicy Mokotów do udziału w grupie gimnastycznej z elementami relaksu na koniec zajęć. 

Ksenia Tyminska
Psycholog

Jak jeszcze możemy Ci pomóc?

Zadbaj wspólnie z Fundacją Kobiet Dobrawa o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Razem możemy budować siłę psychiczną bez względu na predyspozycje, możliwości i okoliczności, aby z większą sprawnością radzić sobie z trudnościami życia codziennego.

W ramach projektu zapraszamy seniorów do udziału w warsztatach dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego
oraz korzystania ze wsparcia psychologicznego:

* Konsultacje psychologiczne
* Telefon zaufania
* Udział w grupie wsparcia z elementami psychoedukacji

 

Dla kogo są takie spotkania: 

Może się do nas zgłosić każdy, kto czuje się zagubiony, ma obniżone poczucie własnej wartości oraz problemy, o których chcę porozmawiać!

Długo utrzymujący się obniżony nastrój powoduje złe myśli, gorsze samopoczucie a w konsekwencji nawet brak chęci do życia, które coraz częściej występują w społeczeństwie. 

Spotkania indywidualne z psychologiem są formą wsparcia lub pomocy dla osób starszych, które:

*poszukują informacji, 
*poszukują wskazówek w rozwiązywaniu bieżących, konkretnych problemów życiowych. 

Takie działanie służy rozpoznaniu problemu, poszukiwaniu rozwiązań, przekazaniu informacji, zaplanowaniu konkretnych, realistycznych działań. 

 

Spotkania mają na celu wsparcie w radzeniu sobie z obciążeniem psychicznym powstałym na skutek różnych sytuacji życiowych.

Co jeszcze możesz zrobić dla siebie dobrego?

Zadbaj z Fundacja Kobiet Dobrawa o swoje zdrowie fizyczne. 

Celem treningu jest podnoszenie ogólnej sprawności organizmu poprzez:

  • zwiększanie zakresu ruchów w stawach,
  • wzmacnianie siły mięśni, 
  • elastyczność i lekkość w ciele,
  • a także stymulowanie rozwoju umysłowego.

Dla kogo są takie spotkania: 

*Dla osób poruszających samodzielnie. 

Takie zajęcia pomogą w zwiększaniu sprawności i zdobywanie i dbaniu o umiejętności fizyczne niezbędnych w życiu codziennym.

Po treningu jest widoczna poprawa i utrzymanie poziomu sprawności i wydolności organizmu. Zajęcia nie są przeznaczone dla osób poruszających na wózkach i osób niesamodzielnych oraz z kłopotami astmatycznymi.>

Harmonogram spotkań w terminie kwiecień-czerwiec

Zajęcia psychoedukacyjne. 

Będą odbywać się w każdy poniedziałek  

godzina 11:00-12:00 od 09/05/2023 do 30/06/2023

Ośrodek Edukacji Kulturalnej „Sadyba” MSM „Energetyka”

Zajęcia aktywności fizycznej.

Będą odbywać się w każdy czwartek

godzina 11:00-12:00 od 28/04/2023 do 30/06/2023

Ośrodek Edukacji Kulturalnej „Sadyba” MSM „Energetyka”


    Proszę udowodnić, że jesteś człowiekiem, wybierając Klucz.